Školní družina Újezd

Autoři

Bohuslav Strejc, Ondřej Janout, Jiří Korelus, projectstudio8

Místo

Plzeň

Studie

2017

Projekt

2018

Realizace

2018

Ocenění

Česká cena za architekturu 2019 / Nominace

Stavba roku Plzeňského kraje 2018 / Novostavby budov / Hlavní cena

Cena Hanuše Zápala 2018-2022 / Přístavba Družiny Plzeň – Újezd / Cena poroty

Dřevěná stavba roku 2019 / Moderní dřevostavby – realizace / 2. místo

Spolupráce

PALIS PLZEŇ

Fotografie

Matěj Hošek

Školní družina Újezd

Autoři byli původně osloveni k rekonstrukci stávající družiny, umístěné v někdejším rodinném domě vzdáleném 900 metrů od budovy školy. Rozhodli se proto výrazně překročit hranice zadání, optimalizovat celý provoz a družinu přesunout do nově navržené přístavby školní budovy. Město Plzeň – coby investor stavby – s návrhem souhlasilo.

Areál základní školy se nachází při křížení ulic Národní a V Brance v centru příměstské části a někdejší vesnice Újezd. Dvoupodlažní historizující budova je orientována delší stranou do Národní ulice; do ulice V Brance se otvírá větší část zahrady se školním hřištěm. Aby autoři zachovali toto prostranství a zároveň dotvořili uliční čáru, situovali novostavbu do volné části pozemku při Národní ulici. S respektem ke stávající budově k ní objekt družiny připojili pouze přízemním krčkem s novým vstupem z ulice i zahrady. Hmotu dvoupodlažní dřevostavby – nižší i kvůli ploché střeše – dimenzovali tak, aby nekonkurovala stávající budově. Novou družinu navrhli jako střídmý kvádr, opláštěný dřevěnými latěmi a v uliční části „rozehraný“ rukávcem se vstupem a přiznaným tvarem schodiště, umístěného k líci fasády. Dřevěný rošt zde kromě schodiště překrývá i několik okenních otvorů (a autoři jej uplatnili i v interiéru). Vnitřní prostor obou podlaží autoři otevřeli do zahrady velkoformátovými pásovými okny.

Do přízemí soustředili kromě spojovacího koridoru také jídelnu se zázemím a samostatným vchodem z ulice. Do patra autoři umístili dvě místnosti družiny, propojené skládací akustickou stěnou, oddělené toalety a úklidovou místnost s plynovým kotlem. Jednotlivé provozy odlišili různými barvami podlahové krytiny a vybraných stěn. Před výukou i po ní tak žáci mohou „zažít školu jinak“ a v živém, současném prostoru si užívat bezprostřední spojení se zahradou.

text: Petr Klíma

Mohlo by vás zajímat

Archicore-plavecký bazén (3)
Plavecký bazén – Borská pole
Archicore-Paluba-Hamburk-02
Paluba Hamburk
Archicore-Sportovní-hala-města-Plzně-25
Sportovní hala města Plzně
Archicore-Krsy (17)
Environmentální centrum Krsy